O chovu Mm, zkušenosti
Ustájení králíků:
Doporučené rozměry pro velká plemena jsou různá... Já bych doporučil alespoň Š: 90, H: 80 a V: 70. Já mám kotce o rozměrech 80x80x70 a 100x80x70. Nejlepší jsou pro mě kotce 100x80x70 kde má králík spoustu místa a dají se do něj dát po odstavu třeba i dvě samičky, aniž by měli málo místa. Další výhodou ustájení králíků jsou tzv. králičince (výběhy) či spojené dva velké kotce kam můžete samici s králíčaty přesunout a mají tak dostatečný prostor pro svůj vývoj... Nejepší jsou zděné výběhy kde v letním odbobí mají králicí chládek a v zimním odbobí tepleji. Zde jsou rozměry inviduálni a záleží hlavně na možnostech chovatele. Za ideální rozměry považuji např. "200x100x100" a více...
Počet kotců by se měl odvyjet od počtu chovných samic a počtu připouštění..
Na jednu samici počítejte min. 10.kotců. Pokud připuštíte 3x ročně, tak i více...
Chov:
Moravský modrý králík patří do řady velkých plemen králíků a je to naše české národní plemeno, které na každé výstavě vzbudí velký zájem návštěvníků a proto není divu, že je u chovatelů velice oblíbeným králíkem.... Jeho chov se o proti jiným velkým plemenům nějak neliší. Obecně se udává, že jeho chov není složitý a dá se doporučit i začínajícím chovatelům. Je ale také důležité zmínit to, že se jedná o velké plemeno králíků a ty jsou vždy náročnější než-li plemena střední či malé... Náročnější hlavně v ustájení králíků (velikost kotců, doporučené rozměry min. 90x80x70) dále počet kotců, protože Mm je poměrně plodný králík a některé samice mohou porodit a zdatně i odchovat 9.králíčat v jednom vrhu. Dále považuji za důležité zmínit krmení králíků, které je hlavně u Mm velice důležité, protože do krmení je více než potřeba zařadit kvalitní výkrmové granule pokud možno oves a později můžem přidat i ječmen..A tím se také dostáváme k dalšímu "bodu" a to jsou finance. Další "menší" nevýhodou při chovu Mm je riziko reznutí srsti (pokud jsou králící vystavení delšímu záření slunce nebo mají vlhkou podestýlku) může jim srst rezavět, což je nežádnoucí! Tyto výše zmíněné věci mohou dosti ovlivnit váš chov....
Krmení:
Krmení Mm jak je již zmíněno víše je složité. Jako každý velký králík, tak i Mm toho spořádají poměrně dost. Jen na senu nevyrostou a proto je nezbydné do krmení zařadit výkrmové granule.
Já osobně krmím takto: U králíčat, který sami začnou přijímat potravu cca od 3.týdnu stáří dávám granule + oves + ovesné vločky. Králíčata s matkou jsou později velmi žravá a proto není problém, aby spořádali cca 300g takové směsy (někdy i více)... Později asi ve ve 3.měsících stáří začnu postupně přidávat ječmen. Lepší je krmit pravidelně 2x denně a postupně dávky navyšovat. Do krmení králíků jsem také zařadil suchý chleba, mrkev, různé větívky (jabloň, hruška a vrbové proutky) a v zimním období i krmnou řepu. Do krmné směsy občas přidám trochu slunečnice.
Nerad se o tomto tématu moc rezepisuji, protože jsem v něm ze začátku udělal také velké chyby jako začínajicí chovatel a proty, kteří by se chtěli o krmení a celkově o Mm dozvědět více doporučuji stránky manželů Kvapilových, kteří v tomto tématu velice dobře vynikají: http://kralikari.websnadno.cz/.